Порівняння поліаміду та поліацеталю

10.06.2019
Порівняння поліаміду та поліацеталю

Хотілося б почати з того, що сучасна хімічна промисловість не стоїть на місці і світ інженерних пластиків не обмежується поліамідами та поліметиленоксидами (Polyoxymethylene).

Обов'язкової згадки вимагають:

Поліаміди
Поліоксиметилени
Фторопласти
Поліетилентерафлатат (ПЕТ)
Високо- та надвисокомолекулярний поліетилени (ПЕ-500 та ПЕ-1000)
Поліефірімід
Поліефірефіркетон (ПЕЕК)
Політетрафторетилен
Поліфенілсульфон

При всій своїй різноманітності варіантами, що найбільш часто запитуються, є поліамід 6 (ПА 6, капролон) і поліоксиметилен (ПОМ, поліацеталь).

Капролон — штучно створений матеріал, він також відомий як поліамід 6, його виробництво освоєно близько 30 років тому. За весь цей час його вдосконалили, тому його технічні характеристики стали кращими, деталі з капролону можуть служити довше, ніж з бронзи або сталі. Виготовляється він у вигляді листа завтовшки 6-200 мм, стрижня діаметром 10-250 мм, а також кругляка.

Експлуатаційні характеристики капролону дозволяють застосовувати його у різних сферах. Він знайшов застосування замість сталі та бронзи, з нього виготовляються деталі для машинобудівної техніки, хімічної, енергетичної, нафтової та харчової промисловості та інших сфер виробництва. Матеріал ідеально підходить для виготовлення деталей вузлів тертя, роликів та блоків та інших механізмів, до яких висуваються високі вимоги щодо зносостійкості.

Основними властивостями капролону є:

має гарні ковзні властивості;
стійкий до стирання;
стійкий до дії багатьох масел, жирів, дизельного та бензинового палива, лугів (засобів для чищення);
висока механічна міцність, жорсткість, твердість та пружність;
висока механічна демпфуюча здатність;
неелектропровідний;
легко зварюється та клеїться;
гарна втомна міцність;
висока стійкість до випромінювання (гамма- та рентгенівських променів);
простота обробки (поліамід піддається точенню, фрезерування, шліфування, свердління та іншим способам обробки).

ПОМ (поліексіметилен) – це напівкристалічний термопластичний матеріал. Має низький коефіцієнт тертя та відмінний ступінь зносостійкості. Має хорошу стійкість до ряду хімічних речовин, у тому числі розчинників.

ПОМ є напівкристалічним термопластичним матеріалом і характеризується низьким коефіцієнтом тертя і гарним ступенем зносостійкості, на нього не впливають вологі середовища. ПОМ має хорошу стійкість до широкого кола хімічних речовин, включаючи велику кількість розчинників. Так як водопоглинання практично дорівнює нулю, точність розмірів та стабільність вища, ніж у капролону.

Відмінні властивості поліацеталю (POM):

висока стійкість виробів із поліацеталю до ударних навантажень;
низька повзучість за високих температур;
низький коефіцієнт тертя;
зносостійкість;
нетоксичність дозволяє використовувати полімер у харчовій промисловості;
розмірна стабільність поліоксиметилену (поліацеталю) дозволяє виробляти з нього деталі високої точності, наприклад, втулки та інші елементи для автомобілів;
забезпечує поляризацію в електричному полі;
пружинні властивості;
висока стійкість до багатьох органічних речовин, автомобільного палива, олій, слабких кислот і лугів;
стійкість до розтріскування;
чудова оброблюваність.

Спочатку здається, що обидва матеріали практично однакові, але потрібно враховувати, що деякі типи поліаміду характеризуються низькою гігроскопічності, через що вироби з них відрізняються високою електризованістю, невисокими показниками світло-, термо-і теплостійкості відносно невеликим модулем деформації.

Висока температура плавлення поліамідів створює певні складнощі у виробничих та експлуатаційних процесах. Виникає низка проблем із сумісністю поліамідів, стабілізаторів та пластифікаторів. Мала термостійкість більшості сортів поліаміду - причина безлічі технологічних та експлуатаційних обмежень.

Як правило, недоліки поліамідів компенсуються їхньою універсальністю, або для вирішення конкретних завдань використовуються спеціальні сорти пластику.

Саме тому як заміну поліамідів пропонується поліацеталь (ПОМ). Він витримує температуру плавлення до 120°С, відрізняється гнучкістю та можливістю складати стійкі сплави з такими речовинами як:

скловолокно;
еластоміри;
мастила і т.п.

Зберігаючи практично всі властивості поліамідів, ПОМ демонструє високу технологічність за порівняно низької вартості виробництва. Сьогодні деталі з цієї речовини з успіхом застосовують у виробництві автомобілів, побутової техніки та збірних механізмів. І все-таки необхідно завжди пам'ятати, що розв'язання конкретного завдання найчастіше вимагає не універсального, а конкретного рішення та конкретний матеріал.

Фахівці компанії «Skytech Polymer» завжди допоможуть з вибором правильного матеріалу для вашого завдання завдяки широкому вибору пластівців.

Підпишіться

І дізнавайтеся новини першими

Наші партнери

Залиште заявку

І наші менеджери зв'яжуться з вами найближчим часом!

Дякуємо за вашу заявку!

Наші менеджери зв'яжуться з вами в ближче час.